AFRIČKA KUGA SVINJA NA GRANICI SRBIJE: Veoma opasna i zarazna bolest koja se ne leči, ne postoji vakcina

Zbog novonastale situacije i pojave Afričke Kuge Svinja ( u daljem tekstu AKS) u nama susednoj Rumuniji, obaveštavamo Vas da je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Uprava za veterinu preduzeo aktivnosti u cilju sprečavanja širenja AKS na teritoriji naše zemlje.

AKS je veoma opasna i zarazna bolest koja se ne leči, ne postoji vakcina. Uginjavaju sve obolele svinje bez obzira na kategoriju. U slučaju pojave zaraze kod i jedne svinje ubijaju se sve obolele svinje u gazdinstvu. Ekonomske štete su ogromne.

Na nivou Uprave za veterinu formiran je Nacionalni Krizni Centar, stručni tim i tim za praćenje kretanja i sprečavanje pojave bolesti na teritoriji Republike Srbije u ugroženim pograničnim delovima zemlje. Izdat je nalog o formiranju Regionalnog Kriznog centra koji u svom sastavu ima i predstavnike iz lokalne samouprave –Lokalnih Kriznih Centara iz opština Južnobanatskog Upravnog Okruga.

Veterinsarski inspektori, veterinari i epizootiološka služba u Južnobanatskom okrugu u skladu sa rizikom o širenju zaraze na teritoriji naše zemlje od 10.08.2017. godine postupa u skladu sa dobijenim nalogom iz Uprave za veterinu.

Za sve informacije možete se obratiti predstavniku lokalne samouprave:
Brdar Zoranu 062/80-98-646 ili kancelarija broj 2, opštinske uprave Plandište
Savkov Savi 062/8863516

veterinarskoj inspekciji:
Željko Cesnak 064/8680945, kanelarija broj 3, Opštinska uprava Plandište.

Izvor Južni Banat

x

Takođe pogledajte ...

Hajdučica i Jermenovci: Prekid u isporuci vode zbog radova

JP Polet Plandište obaveštava korisnike, meštane naselja Hajdučica, da će zbog radova ...