MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE: Preduzete mere da poljoprivrednicima bude dostupno 175 mil EUR

Novac iz IPARD fondova u ukupnom iznosu od 175 mil EUR je i dalje na raspolaganju srpskoj poljoprivredi, saopštilo je u subotu (24. septembra 2016. godine) Ministarstvo poljoprivrede, dodajući da je preduzelo mere da ispravi nedostatke zbog kojih deo tog novca već nije dostupan Srbiji.

U Vladi Srbije i u Delegaciji EU u Srbiji agenciji Beta u petak je potvrđeno da je Srbija iz Brisela obaveštena da zasad ne ispunjava uslove za korišćenje pretpristupnih fondova za poljoprivredu IPARD.

Procena da Srbija još nije spremna za korišćenje IPARD fondova doneta je na osnovu posete revizora Evropske komisije Srbiji krajem maja, a u dokumentu su istaknute sve slabosti koje je još potrebno ispraviti da bi taj novac mogao da se koristi, naveli su za EurAktiv u Delegaciji EU. Ministarstvo poljoprivrede je saopštilo i da je preuzelo sve što je neophodno za otklanjanje nedostataka navedenih u preporuci EK.

– Privremeno odbijena akreditacija, o čemu je Ministarstvo obavešteno 8. avgusta 2016. u dokumentu o zapažanjima i preporukama revizije EK, koja je obavljena u od 23. maja do 1. juna 2016., tretirana je kao prioritet, što je podrazumevalo najbržu moguću pripremu odgovora na date preporuke i rad na otklanjanju konstatovanih nedostataka – navodi se u saopštenju.

Po prijemu preporuka, Ministarstvo je, kako se navodi u saopštenju, odmah formiralo tim koji se bavi analizom blokirajućih faktora, konstatovanih prilikom procesa revizije. Tim je sačinjen od IT stručnjaka, građevinskih inženjera, kadrova CIP-a i Građevinske direkcije Srbije, i njegov zadatak je eliminisanje problematičnih aspekata, IT konfigurisanje i bezbednost sistema, kao i selekcija neophodnih kadrova koja je u toku, precizira se u saopštenju.

Ministarstvo poljoprivrede je navelo da je obezbedilo i novac za kompletno finansiranje svih tih aktivnosti, „čiji je cilj da obezbede odobrenje akreditacije prilikom naredne revizije EK“. To Ministarstvo je navelo i da je odlučno da istraje u nameri da postigne evropski nivo standarda u poljoprivredi i da se „neće baviti krivicama i senzacijama“.

– Jedan od prioriteta jeste i budžet od 175 mil EUR iz IPARD programa, koji je i te kako dostižan. Znamo sve šta treba da se uradi i uveliko radimo na tome, a o preciznim rokovima izjasnićemo se kada oni budu izvesni – ukazuje se u saopštenju.

Izvor Bete u Vladi Srbije je u petak naveo da nedovoljna razvijenost kapaciteta Uprave za agrarna plaćanja nije jedina manjkavost koju će Srbija morati da ispravi.

Za ovu godinu iz IPARD fondova bilo je predviđeno 15 mil EUR, a kada fondovi počnu da se koriste, iznos se povećava iz godine u godinu, tako da za ceo sedmogodišnji period, na koliko se sredstva EU programiraju, može da dostigne 175 mil EUR.

Uslov za korišćenje IPARD sredstava bio je da Srbija preuzme nadležnost za procedure za trošenje fondova kroz takozvani decentralizovani sistem i da se Uprava za agrarna plaćanja osposobi i pojačaju njeni kapaciteti. Ministar poljoprivrede Srbije Branislav Nedimović najavio je 15. septembra da će u Upravi za agrarna plaćanja u naredna dva meseca biti zaposleni potrebni kadrovi, ali poznavaoci prilika Beti su preneli da je potrebno i da se ti ljudi dodatno osposobe za ovaj specifičan posao, kao i da se rad uhoda.

Srbija je 2014. dobila akreditaciju za takozvani decentralizovani sistem korišćenja novca EU, a on se prvi put primenjuje na delu projekata iz IPA fondova za 2013. godinu, koji se i dalje sprovode. Decentralizovani sistem konkretno znači da srpske vlasti od Evropske komisije preuzimaju odgovornost za procedure, poput tendera i drugih postupaka za korišćenje novca.

Za korišćenje IPARD fondova je, međutim, potrebna posebna akreditacija

 

x

Takođe pogledajte ...

Hajdučica i Jermenovci: Prekid u isporuci vode zbog radova

JP Polet Plandište obaveštava korisnike, meštane naselja Hajdučica, da će zbog radova ...